Zdraví prospěšné vlastnosti pijavek, byť se to zpočátku může zdát překvapivé, jsou chytrým tahem, který pijavky učinily již velmi dávno. Dá se předpokládat, že být svému hostiteli prospěšný, je mnohem výhodnější, než mu škodit. Vyjádřeno v poněkud zjednodušené ekologické terminologii, jde o příklad úspěšného, oboustranně prospěšného vztahu postaveného na trvale udržitelném využití zdrojů. Vědci i farmaceutický průmysl jsou si už dlouhou dobu vědomi toho, že se slinami pijavek evoluce vytvořila pozoruhodnou komplexní směs aktivních látek, které jsou schopné důmyslně interagovat s komplikovanou kaskádou ovlivňující krevní srážlivost. A protože všechny nemoci nějakým způsobem souvisí s krví, je možné pijavky a jejich přírodní metodu pouštění žilou zahrnující mnoho aktivních složek využít k léčbě širokého okruhu zdravotních problémů.
Indikace
Pijavky je možné použít při léčbě:- revmatismu
- pásového oparu
- křečových žil
- šelestu
- trombózy
- hnisavých kožních zánětů
- zánětu dutin
- zánětu mandlí
- zánětu děložních přívěsků a vazů
- zánětu prsní žlázy
- zánětu močového měchýře
- překrvení kůže a tkáňových štěpů
- v rekonstrukční chirurgii
- zánětu varlete
- zánětu žil
- artrózy
- artritidy
- bércového vředu
- zánětu šlach
- zvýšeného svalového napětí
- mozkové mrtvice
- srdeční slabosti
- zánětu povrchových žil
Tento výčet není úplný. Měl by jen poskytnout představu o širokém spektru využití přikládání pijavek.
Jak přesně pijavky fungují?
Pro začátek je třeba vyjasnit si jednu věc. Přisátí pijavky nebolí. To je celkem pochopitelné, vezmeme-li v úvahu, že ve volné přírodě nemají pijavky zájem na tom, aby si jich hostitel všiml. Zda sliny pijavek obsahují anestetikum zmírňující bolest, stále není jasné. Samotné kousnutí je popisováno různě – jako popálení kopřivou, komáří bodnutí, mírná přetrvávající bolest, vpich injekční jehly nebo dokonce jako zcela bezbolestné. Látky podobné histaminu mohou následně způsobit lehké svědění, podobné svědění po komářím bodnutí. Za téměř bezbolestné sání je zodpovědný způsob, jakým pijavky koušou. Tři paprskovitě uspořádané lišty nesoucí kolem 80 ostrých zoubků se opatrně propracovávají skrz kůži k vytouženému cíli. Jak můžete vidět na obrázku, mezi drobnými zoubky jsou miniaturní mezery, kterými jsou do rány vylučovány sliny. Díky tomuto způsobu aplikace fungují pijavky jako extrémně přesné lékařské zařízení injikující aktivní látky přímo do požadované oblasti.Aktivní látky
Ve slinách pijavek byly dosud identifikovány následující složky:
- HIRUDIN (název je odvozen z latinského jména pijavky lékařské, Hirudo medicinalis): zabraňuje srážení krve. Během sání, které trvá asi 30 minut, je samozřejmě nezbytné udržovat ránu a tok krve otevřené.
- KALIN: také brání srážení krve. Po rychlém účinku hirudinu nastupuje kalin, který udržuje ránu čistou díky druhotnému krvácení, procesu který trvá asi 12 hodin. Dobře známé pouštění žilou začíná.
- Během této doby přichází ke slovu HYALURONIDÁZA, která svým šířením dláždí cestu dalším bioaktivním a léčivým látkám. Stále není jasné, zda má hyaluronidáza antibiotické účinky.
- Látka podobná histaminu (patrně acetylcholine) způsobuje rozšíření cév, čímž udržuje přítok krve do rány.
- EGLIN, BDELIN, APYRÁZA a KOLAGENÁZA různými způsoby pomáhají bránit srážení krve. Některé z těchto látek má protizánětlivé a jiné účinky.
- Přirozenou skladbu látek ve slinách pijavek doplňují DESTABILÁZA, PIAVIT a další.